Waag Society

The trouble with labour

Technologie speelt een steeds grotere rol in de landbouw en voedselproductie. Van irrigatiesystemen tot robotisering en kunstmatige intelligentie: slimme innovaties helpen processen efficiënter en duurzamer maken. Maar diezelfde technologie verandert ook hoe werk wordt ingericht – en wie dat werk doet.

In dit project onderzoekt een team van onderzoekers, ontwerpers en praktijkprofessionals de toekomst van mens–robot samenwerking binnen de hightech land- en tuinbouw, met een focus op de glastuinbouw. In deze sector zijn digitale systemen al breed in gebruik, bijvoorbeeld om temperatuur te reguleren of plantgroei te monitoren. Tegelijkertijd wordt het steeds moeilijker om voldoende arbeidskrachten aan te trekken. Robots lijken een oplossing, maar brengen ook nieuwe vragen met zich mee: wat verandert er aan het werk zelf? Wat betekent dit voor de mensen op de werkvloer? En hoe kan technologie óók recht doen aan hun perspectieven en behoeften?

Het projectteam betrekt onder andere tuinbouwmedewerkers, telers, ontwikkelaars, beleidsmakers en vakbonden bij het verbeelden van mogelijke toekomsten. Dat doen ze met creatieve methoden: deelnemers maken bijvoorbeeld fysieke artefacten die hun visie op toekomstige samenwerking tussen mens en technologie verbeelden. Deze worden gepresenteerd naast het werk van kunstenaars Penelope Cain en Špela Petrič, die reflecteren op de rol van mens, techniek en natuur in de kas. Zo ontstaat ruimte voor een breder gesprek over hoe we technologie inzetten – en hoe we samen vormgeven aan het werk van de toekomst.

Er wordt €139.862,- als PPS-programmatoeslag ingezet.

Tags: